Yuva Arayanlar

215 Görüşülür
Wunder Pet Wunder Pet Siyam Siyam İstanbul / Esenyurt / Sanayi Mah.
  • Erkek
  • 2 Aylık
  • Siyam
Fotoğraflar Siyam ırkına ait temsili yetişkin görselleridir.

SATILIK Siyam İlanları ve Fiyatları

Siyam Irk Özellikleri

Tayland 2,5 / 5 kg Haftalık Tarama Point Desen


Kraliyet kedisi soyundan gelen siyam kedileri yüksek özgüvenleri ve yüksek sesleri ile ilginizi çekmeye bayılır. Çok zeki olan bu kedi cinsi yüksek enerjisi ile oyun oynamaya hazır ve muhteşem bir aile kedisi olarak her zaman sizi etkilemeye ve sevgisini göstermeye hazırdır.

Farklı görünüşü ve farklı bir karakteri olan siyam kedileri, birçok kedi cinsinden daha zeki, daha oyuncu ve daha yüksek özgüvenli olması sebebiyle en çok aranan cinslerden biri haline geldi.

Bu cins; uzun ince bir vücut, dar bir kafa, daha açısal bir görüntü ve karakteristik renkleri ile kendini belli eder.

Siyam kedilerinin hikâyesi mitler ve efsanelerin ardındaki  “kraliyet kedisi” zaman içinde kaybolmuştur.

Siyam kedileri çok eski kedilerden biridir. Siyam kedilerine ilk defa tayland’ın saklı köşelerinde kalmış ve muhtemelen 14. Yüzyıldan günümüze ulaşmış el yazması kedi kitabında rastlıyoruz.

Avrupa’da siyam kedileri ilk defa 1870’li tarihlerde londra’daki bir kedi gösterisinde görüldü. Takip eden yıllarda ise bu özel kedi cinsi amerika birleşik devletleri’nin o günkü başkanı olan rutherford b. Hayes’ın sevgili eşine bangkok’tan hediye olarak gönderildi.

Cinsin gelişiminin ilk yıllarında, atlantik'in her iki yakası, tüm siyam kedilerinin noktalı renklerini tanıdı ve 1930'larda yeni renkler -gri, çikolata ve lila – ortaya çıkarıldı ve daha sonra diğer renkler üretildi.

Siyam kedileri zaman içinde çok değişti. Önceleri şaşı göz, eğri kuyruk gibi özellikler siyamlar arasında ortak olan özelliklerdi.

Günümüzde çok daha iyi kontrol edilebilen cins yetiştirme ve geliştirme programları ile uzun ince bir vücut, dar bir kafa, daha açısal bir görüntü ile üretilmeye başlanmıştır.

Siyam Bakımı ve Beslenmesi

Tüy Bakımı 

Kısa tüylü olan bu kedi ırkının, tüy ve cilt bakımını kendi başına halledebilmesi mümkündür ama yine de tarama ve gerekli zamanlarda tıraş ettirmeniz büyük önem taşır.

Kısa tüylü kedilere özel kısa dişli taraklar tercih edilmelidir.

Tarama işlemi günlük veya haftalık yapılabilir. Daha az tüy dökmesini sağlayabilmek için tarama sıklığını arttırmanız daha iyi olacaktır. Haftada bir yapmak sizin için uygunsa, ‘detaylı’ bir tarama yapmanız gerekir. Günlük yapacaksanız yüzeysel bir tarama yeterlidir ancak haftalık olarak yine detaylı bir tarama yapmanız tavsiye edilir.

Kedinizi tararken, tüy çıkış yönünün tersine taramalısınız. Kafa ve yüz kısmındaki tüyler yüzünün ön tarafına doğru taranmalıdır.

Kedinizin tüy bakımı yapmanıza karşı tepki vermemesi için yavruluk döneminde tarama ve (eğer ileride de yıkamayı düşünüyorsanız) banyo için alışkanlık kazandırılması gerekir. Kediniz de siz de bu işlemlerden keyif almalısınız.

Banyo

Kedilerin dilleri tarak işlevi görür ve tükürüğündeki özellik sayesinde kendi temizliğini yapabilir; bu yüzden yıkanması, gerekli ve zorunlu bir uygulama değildir. Özellikle aşıları tamamlanmamış kedilerde yıkama işlemi yapmanız daha kolay hasta olabileceği için tavsiye edilmez.

Kedinizi yıkarken gözüne, kulağına ve burnuna su kaçmaması için dikkatli davranmalısınız. Kesinlikle kendi şampuanlarımızı değil, kedi şampuanı olarak bilinen kedilerin tüy ve cilt yapısı düşünülerek üretilmiş şampuanları tercih etmeniz gerekir.

Suyun sıcaklığı ılık olmalıdır. Soğuk su yüzünden üşütmesi veya sıcak su yüzünden haşlanması ihtimaller dahilinde olacağı için su sıcaklığı mutlaka ılık olmalıdır.

Türkiye'nin en geniş kapsamlı kedi sahiplendirme platformu

Kedinizi güvenle sahiplenin.