Kedilerde İşitme, Duyma ve Sağırlık Sorunları - 09-07-2016

Kedilerde İşitme, Duyma ve Sağırlık Sorunları

Kedilerde İşitme rahatsızlıkları

Kulak akarları genç, dışarı çıkan kedilerde sık görülür.  Kronik kulak enfeksiyonu kulak tümörü riskini artırır. m Sağırlık bazı mavi gözlü, beyaz kedilerde kalıtsaldır.

Kulak hastalıkları kedilerin veterinere gelmelerinin en yaygın nedenleridir. Hastalanan kedi başını kaşıyacak ve rahatsızca başını sallayacaktır. Kulak kanalının biçimi, silkilerek çıkarılamayacak biçimde olduğundan kulak kiri ve döküntülerin birikmesinikolaylaştırır.

Tedavi edilmediğinde çok daha ciddi iç kulak enfeksiyonuna neden olur.
Kulak hastalıklarının belirtileri
Kulak sorunlarının belirtileri aşağıdakiler olabilir:
• Baş ve kulak sallama;
• Bir ya da iki kulağı kaşıma;
• Kulaklardan kötü bir koku gelmesi;
• Sarı, kahve ya da maun rengi kulak akıntısı;
• Kulak kepçesinde ya da kulak kanalının açılışında enflamasyon olması;
• Kulakların yakınına dokunulduğunda saldırganlık;
• Başın bir yana eğik tutulması;
• Belirgin duyma kaybı;
• Kulak kepçesinde şişme.
Kulak akarları ve enfeksiyonlar,
Genç kedilerde, otit, (ya da pamukçuk) kulak derisinde enflamasyona genellikle topluiğne başı kadar, beyaz ve üzerlerine ışık geldiğinde hızla hareket eden kulak akarları neden olur. Bazı akarlar kulakların dışında yaşar ve tekrar tekrar istilaların nedenidirler.
Kedinizin kulağım ara sıra kaşıması normaldir, bir kaşıntısı olabilir. Ama bu sıklaşır ve takıntılı bir hal alırsa veterinerinize gidin.
Malassezia pachydermatis mayası, sağlıklı kulaklarda da bulunabilir, ama daha sık olarak enfekte olmuş kulaklarda görülür ve bir fırsatçı olabilir.
Tedavi edilmemiş bir dış kulak iltihabı kulak zarı yırtılmasına, başı yana eğmeye ve denge kaybına neden olan orta ya da iç kulak iltihabına yol açabilir.

Tedavisi:
Kulak akarları en az üç hafta etkili bir ürünle tedavi edilmelidir. Her zaman tüm kedilerinizi (ve varsa köpek)

Kulak akıntısı çeşitleri
Kulak akarları, kulaklarda genellikle kuru, kumlu gibi, kahve granülü tipinde madde oluşmasına neden olurlar. Malassezia, yani kulak kiri genellikle koyu kahve ve yumuşaktır. Nemli, açık sarı, meyve kokulu kir, bakteriyel bir enfeksiyona işaret eder. Kulak kepçesinde akıntı olmaksızın kaşıntı ve kızarıklık olması genellikle alerjik otitin bir belirtisidir.

Ayrıca bu aynı belirtileri gösteren ama ateş olmayan farklı bir sendroma da yol açabilir. Bu belirtiler bir hafta içinde azalır ve bir ay içinde yok olur, ama başı yana eğik tutmanın kalıcı olması nadir değildir.
Tedavisi: Bulantıyı kontrol etmek ve kazaen yaralanmalardan kaçınmak için semptomatik tedavi uygulanır.

İç kulak enfeksiyonu antibiyotiklerle ya da bazen ameliyatla tedavi edilir.

Sağırlık
Beyaz, özellikle de mavi gözlü kedilerin yüzde yirmisi sağır doğar. Sağırlık ayrıca yaşlı kedilerde de gerçekleşebilir. Doğru teşhis için bir uzman, beyin sapı işitsel çağrışım tepkisi testi uygulayabilir.

Sağır kediyi nasıl idare edebiliriz:
Sağır bir kedinin dışarı çıkmasına izin vermeyin; bunun ona faydasına kıyasla, tehlikesi çok daha fazladır. Kediye yaklaşırken ya da uyandırırken dikkatli olun ki, kedi irkilmesin. Kediyi duyan bir yoldaş, hatta bir köpek de olabilir, arkadaş almayı düşünün. Sağır kedi köpeğin ne yaptığı na bakarak neler olduğunu anlar.

Mavi gözlü beyaz kediler konjenital sağırlığa en eğilimli olanlardır.

Türkiye'nin en geniş kapsamlı kedi sahiplendirme platformu

Kedinizi güvenle sahiplenin.