Kedilerde Göz hastalıkları - 09-07-2016

Kedilerde Göz hastalıkları

Kedilerde göz hastalıkları dikkat edilmesi gereken bir husustur.Ufak göz sorunları büyük hastalıkların belirtisi olabilir. Göz ülserlerinin nedeni solunum rahatsızlıkları olabilir. Körlük diyabet ya da hipertansiyon sonucu gerçekleşebilir. Viral ve klamidyal göz enfeksiyonları ve kavga yaraları göz rahatsızlıklarının en yaygın nedenleridir. İristeki bir enflamasyon (uveitis) genellikle genel bir viral enfeksiyon ya da kanser gibi bir sistemik hastalığa işaret eder.

Belirtileri anlamak

Göz rahatsızlıkları anlaşılması en kolay hastalıklar arasında yer alır: Çoğunda kor-neayı kaplayan zar olan konjunktivanın enflamasyonu da görülür. Aşağıdakileri gördüğünüzde veterinere başvurun. Birincil bir göz hastalığına ya da FIV, FeLV, FIP enfeksiyonu, hatta kanser gibi ikincil bir soruna işaret ediyor olabilirler:

• Gözleri kısmak;
• Akıntı;
• Bulanıklık;
• Kızarıklık ya da enflamasyon;
• Üçüncü gözkapağının görünür hale gelmesi;
• Fazla gözyaşı;
• Çökük ya da çıkık gözler;
• Göz etrafında çapak ya da enflamasyon;
• Görüşün kötüleşmesi ya da kaybolması;
• İritasyonun ağrıyla birlikte artması.

Kedilerde Göz Akıntısının Nedenleri

Göz akıntısının rengi ve yoğunluğu, nedeni hakkında iyi ipuçları verir.
Sulu Berrak, renksiz akıntı genellikle fiziksel ya da alerjik iritasyona işaret eder.
Jölemsi müküs İritasyon ya da enfeksiyon koruyucu müküs üretimini tetikler.
Sanmsı yeşil Bu İrindir. Bakteriye! enfeksiyon vardır ve tedavi edilmelidir.
Göz altındaki tüyleri lekeleyen Gözyaşı drenajı tıkandığında gözyaşları fazla akar.
Buna epifora adı verilir ve düz yüzlü İran kedilerinde bu çok yaygın görülür.

Kendisine güvenen kediler sıklıkla kedi kavgalarına karışır. Özellikle konjunktiva ve üçüncü gözkapağı yaralanmaları sık görülür.

Yaşlanma göz merceğinde değişime yol açar
Göz mercekleri retinanın yüzeyinde ışığı odaklar. Gençlerde bunlar esnek ve kristal berraklığındadır. Yaşlanmayla birlikte sertleşir, bulanıklaşır ve mavimsi gri renk alırlar. Bu doğal değişime skleroz adı verilir ve dokuz yaşın üzerindeki kedilerde görülür. Herhangi bir tedaviye gerek yoktur.
sürekli olarak genel dolaşımla alışveriş içindedir. Glokom bu sıvı boşaldığından daha hızlı olarak üretilip gözde baskı yaptığında oluşur. Semptomlardan bazıları, gözleri kısma, fazla gözyaşı üretimi, ışıktan kaçınma ve gözün şişmesidir.
Tedavisi: Gözün ameliyatla alınması gerekebilir.

Kedilerde Retina Hastalıkları

Progresif retinal atropi, retinanın kalıtsal bir rahatsızlıkla kötüleşmesidir ve kedilerde nadir görülür, ama travma ya da retina hastalığı dolayısıyla olabilir. “Noktasal birleştirme’yle (spot welded) lazer operasyonu yapılarak yerine geri yerleştirilebilir.

Kedilerde Körlük

Körlük diyabetten; böbrekle bağlantılı yüksek tansiyondan; kalp, diğer sistemik hastalıklar ya da göz yaralanmalarından kaynaklanabilir.
Kedinin körlüğü nasıl kaldıracağı kişiliğine ve sahiplerine bağlıdır. Sadece siz, kediniz ve veterineriniz kör kedinizle nasıl idare edeceğinize karar verebilirsiniz.

Gözdeki yabancı cisim
Gözde yabancı bir madde görürseniz göz kapağını geri çekmek için başparmağınızı kullanın ve yabancı madde batmamışsa ılık su kullanarak yıkayıp temizleyin.
Başka bir seçenek olarak, nemli bir kulak çubuğuyla maddeyi çıkarabilirsiniz. Eğer çıkaramıyorsanız, bir bandajla gözü koruyarak hemen veterinere gidin

Türkiye'nin en geniş kapsamlı kedi sahiplendirme platformu

Kedinizi güvenle sahiplenin.