Kedi Evi ve Yuvası Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler - 29-05-2019

Kedi Evi ve Yuvası Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi Evi ve Yuvası Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi evi ve yuvası hakkında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

 • Kedi evi ve yuvası hakkında dikkat edilmesi gerekenlerin en önemlisi; yuvanın yapılacağı alandır. Kedinin gündelik hayatında sevdiği, sık gittiği, rahat ettiği bir yere yuvası yapılmalıdır.
 • Kedi yuvaları genellikle kedinin rahat etmesi amacı ile yünlü nesneler ile doldurulur. Fakat her kedi bu durumdan memnun kalmayabilir. Bazı kediler yünle doldurulmuş olan yuvaya girmeyebilirler. Bu durumda kediyi yüne alıştırmak konusunda ısrarlı olunmamalıdır. Kedinin konforlu hissettiği şekilde yuva tekrar düzenlenmelidir.
 • Yorgan ve battaniye altında vakit geçirmeyi seven kediler vardır. Dolayısı ile eğer sahiplenilen kedi de böyle bir ortamdan hoşlanıyor ise; yuva buna göre yorgan ve battaniye ile doldurulmalıdır.
 • Kediler hakimiyetin kendilerinde olmasını seven hayvanlardır. Yuvalarının yüksek bir yerde olması durumunda ise; hakimiyetin kendilerinde olduğunu hissederler. Dolayısı ile eğer kedinin yuvası yüksek bir yere yapılırsa kedi kendisini daha mutlu hissedebilir. Genellikle birden fazla kedinin bir arada yaşadığı çok odacıklı kedi evleri, her odacığı bir diğerinin üzerinde olacağı şekilde yapılır. Kediler kolay tırmanabilen hayvanlar oldukları için bu durum bir sorun teşkil etmez.
 • Kediler temiz hayvanlardır. Bulundukları yerlerin de temiz olmasını tercih ederler. Dolayısı ile kedi yuvalarının ve yuvaların içerisindeki yatakların düzenli olarak yıkanması gerekmektedir. Ancak bu noktada bu nesnelerin ne ile yıkandığı önemli bir husustur. Çünkü deterjanlar kedilerin kendi idrarlarının kokuları ile karıştırabilecekleri kokulara sahiptirler. Dolayısı ile deterjan ile yıkamak yerine daha kimyasaldan uzak ve doğal ürünler ile kedi yuvaları yıkanmalıdır.
 • Hazır kedi evi almak yerine, kişi kendisi kedi evi yapmak ister ise; uygun boyutları seçmesi gerekmektedir. Kedinin içerisinde kendini rahat hissedebileceği bir boyut seçilmesinin yanı sıra, ağırlığı da hesaba katılmalıdır.
 • Kediler çeşitli nesneleri tırmalayabilen hayvanlardır. Dolayısı ile kendilerine yapılmış olan yuvaları da tırmalayabilirler. Bu yüzden kedi evinin daha uzun süre dayanabilmesi ve görüntüsünün de bozulmaması için; kedinin tırmalamasına karşı dayanıklı olan malzemeler seçilerek yapılmalıdır.
 • Piyasada satılan kedi evlerinin bazılarında evin yanında monteli bir şekilde tırmalama alanı bulunur. Kedi enerjisini bu alanı tırmalayarak attığı için kedi evini tırmalamamış olur. Fakat kediler oldukça hareketli ve güçlü hayvanlardır. Tırmalarken sert olmaları durumunda, bu alan yuvaya da monteli olduğu için yuvanın düşebilme durumu ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile tırmalama alanı bulunan kedi evleri bir yere mutlaka sabitlenmelidir.
 • Kedi evi ve yuvası hakkında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de; kedilerin de tıpkı insanlar gibi evlerine yazlık ve kışlık anlamlarını yükleyebilen canlılar olmasıdır. Bu yüzden kedi evlerinde çatı kısmı düz olarak tercih edilmelidir. Kışın çatıyı kullanmayıp, sadece kedi evinin içerisinde yaşasa da; yazın kedi evinin çatısında vakit geçirebilir.
 • Kediler sıcağı oldukça fazla severler. Dolayısı ile kedi evi, evdeki sıcak bir alana konmalıdır. Fakat kalorifer gibi ısıtıcı özelliği olan şeylerin çok yakınına konmamalıdır. Sıcaklığı hissedebilecekleri fakat kendilerini yakmayacakları bir ortamda olması gereklidir.
 • Kedilerin koku alma özellikleri oldukça fazla gelişmiştir. Kendinize ait, üzerine kokunuzun sindiği bir yünlü eşyanın kedi evinin içerisine yerleştirilmesi durumunda kedi kendini daha iyi hisseder.

Kedi Evi Yapabilmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

Kedi evi ve yuvası hakkında dikkat edilmesi gerekenlerden önemli olan bir husus da; kedi evi yapılırken kullanılan malzemelerdir. Öncelikle nalburlarda bulunabilecek olan strafor alınmalıdır. Koli bandı, güçlendirilmiş bant, cetvel ve maket bıçağı kullanılarak strafor parçaları bir yuva haline getirilmelidir.

Türkiye'nin en geniş kapsamlı kedi sahiplendirme platformu

Kedinizi güvenle sahiplenin.