Kedi Bakımı - 09-07-2016

Kedi Bakımı

Kedi Bakımı

Kedi bakımı için kişi öncelikle kediye bakabilecek durumda olup olmadığının kararını vermelidir. Kedinin ihtiyaçları için aylık harcanabilecek ortalama tutar, kedinin ihtiyaç duyduğu nesneler, kedinin gün içinde ihtiyaç duyacağı ilgi ve kedinin davranışlarında herhangi bir problem çıktığında izlemesi gereken yollar ile ilgili net bir bilgi almalıdır. Bu bilgi en doğru şekilde kedisi olan kişilerden alınabilir. Daha sonra bir kedi ile aynı evde kalmanın nasıl bir hissiyat olduğunu ve bunu yapıp yapamadığını anlayabilmesi adına, kedinin olduğu bir evde bir gün geçirmelidir. Böylece kedi bakımı konusunda kendisini nelerin beklediği konusunda biraz daha bilgili bir hale gelir.

Kedi İle İlk Gece ve İlk Zamanlar

İlk Gece: İlk kez kedi sahiplenen bir kişi; ev kedi için yabancı bir alan olduğu için kediye mama kabının, kum kabının ve yatmasını istediği alanın yerini göstermelidir. Evde başka hayvanlar da bulunuyor ise; ilk etapta o hayvanları eve yeni gelen kedi ile tanıştırmamalıdır. Zaman içerisinde eve ve evdeki diğer hayvanlara alışabilmesi için kediye alan ve zaman tanımalıdır. Ayrıca evde tehlikeli bir durum oluşturabilecek olan telefon kablosu, topraklı saksı, elektrik kabloları ve kedinin kemirebileceği çiçekler ortadan kaldırmalıdır. Eğer kişinin zambak bitkisi var ise; kedilere zararlı olan bir bitki olduğundan bu bitkiyi evden atmalıdır. Kedi evi henüz tanımadığı için; kapı ve pencerelerden gelebilecek tehlikelerin farkında değildir. Dolayısı ile sağlıklı bir kedi bakımı gerçekleştirebilmek için kapı ve pencereler de kapalı tutulmalıdır.

Mama Seçimi: Yavru kediler için vitamin ve mineral açısından zengin olan mamalar tercih edilmelidir. Bir yerden sahiplenilen kediler için ise; daha önceden kullanılan mama eğer kedinin memnun olduğu bir mama ise onunla devam edilmelidir. Kedilerin mamaya ihtiyaç duydukları periyotlar şu şekildedir:

  • 8-12 haftalık yavru kediler günde 4 kez mamaya ihtiyaç duyarlar.
  • 3-6 aylık kediler günde 3 kez mamaya ihtiyaç duyarlar.
  • 6 aylık ve 6 aylıktan fazla olan kediler günde 2 kez mamaya ihtiyaç duyarlar.

Kedilere mama seçilirken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Eğer kedi yavru bir kedi ise konserve mama ve kuru mama karıştırılarak kediye verilmelidir.
  • Konserve mama verildiğinde eğer kedi o gün için yemediyse o mama atılmalıdır.
  • Kedilere mama kabına mama konduğunda, yanına içerisinde temiz su bulunan bir kap da konmalıdır.

Tuvalet Eğitimi: Annesi ile belirli bir süre kalmış olan kediler de yetişkin kediler de kum kabını gördüklerinde tuvaletlerini oraya nasıl yapmaları gerektiklerini içgüdüsel olarak bilirler. Fakat annesi tarafından tuvalet eğitimi verilmemiş olan kedilere tuvalet eğitimi vermek için; kediyi kum kabının yanına götürdükten sonra parmakla kumu karıştırarak kediye nasıl yapması gerektiği gösterilmelidir. Eğer kedi tuvaletini kendisi yapamayacak kadar küçük ise; 3-4 saatte bir ıslak pamukla tuvaletini yapmasına yardımcı olmak gereklidir.

Kedi Tüyü: Kediler yılda iki kez tüy değiştirdikleri için eve tüy dökme gibi bir durumları vardır. Eğer kedi için doğru mama kullanılıyorsa, aşıları zamanında yapılıyorsa, yaşam koşulları kendisine uygunsa; kedinin derisinin ve tüylerinin sağlığından endişe etmeyi gerektirecek bir yoktur. Kedilerin daha sağlıklı tüylere sahip olabilmesi için tüyleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Fakat kediler tüylerinin fırçalanmasını sevmezler. Dolayısı ile küçüklükten alıştırılmalılardır ki büyüyünce tüyleri fırçalanırken zorluk çıkartmasınlar. Tüyleri fırçalamak kedilerin gereksiz kıl yutmaları ve bağırsaklarının tıkanması gibi problemler için gereklidir.

Göz Bakımı: Kediler göz kapanması ve gözün çapaklanması gibi durumlar yaşayabilirler. Kedilerin bu problemini anneleri gözlerini yalayarak çözerler. Fakat sahiplenilen kedinin annesi yanında olmadığı için sahiplenen kişinin bir pamukla kedinin gözlerini gün içerisinde düzenli olarak temizlemesi gereklidir. Kedi bakımının en önemli kurallarından biri olan göz bakımının yapılmaması durumunda kedi kör kalabilir.

Türkiye'nin en geniş kapsamlı kedi sahiplendirme platformu

Kedinizi güvenle sahiplenin.